Vyhledat
  • Aleš Dvořák

Nic, co byste nevěděli...

Žijeme v jedné z nejpohodovějších zemí na světě – neohrožují nás nebezpečné šelmy, jedovatí hadi, tsunami, hurikány, zemětřesení ani výbuchy sopek. Prosperujeme a mílovými kroky se přibližujeme k té nejvyspělejší západní civilizaci. Možná ji dokonce pomáháme utvářet. A právě to je to, co nás v samém důsledku ohrožuje. Žijeme totiž pohodlně a v blahobytu, protože máme všeho dostatek, zároveň však máme nebezpečně málo pohybu, bojíme se nepřízně počasí, a když máme hlad, utíkáme si něco hned koupit.

Nechci nikomu vnucovat konkrétní životní styl. Přesto mějte na paměti, že mezi největší rizika vzniku rakoviny (a nejen té) řadíme nadbytek jídla a nedostatek pohybu. American Cancer Society uveřejnila v letošním roce vyhodnocení roku 2019. Jen ve Spojených státech se objevilo téměř 2 mil. nových případů různých typů nádorů. Přitom valná většina se dá ovlivnit životním stylem. Nabízí se přestat kouřit a jen omezeně pít alkohol, nechat se očkovat proti HPV, provozovat bezpečný sex, chodit častěji na preventivní prohlídky, snažit se žít zdravěji. Do poslední škatulky patří i potřeba pravidelného pohybu. Dle WHO by měl člověk každý den 30 minut provozovat aerobní aktivitu – je to nezbytné minimum. Věřím, že každý se občas hýbe a ví, jaký druh pohybu či sportu mu sedí. Vždyť dokážeme pracovat aerobně i anaerobně, což nám rozšiřuje možnosti téměř do nekonečna. Musíme si však sáhnout do svědomí, jestli to děláme dostatečně často.

Aerobní jsou ty sporty, při kterých se vám rozbuší srdce, začnete rychleji dýchat, abyste okysličovali krev a ta se dostala do namáhaného svalu, kde je kyslík využit ve svalových buňkách. Často se začátečníkům doporučuje mírná aerobní aktivita, za kterou se považuje taková, při níž je člověk ještě schopný mluvit či odpovídat delší větou – například pomalý běh nebo jízda na kole v nenáročném terénu.Jakmile se kyslík dostane do svalové buňky, naváže se na myoglobin, který ho přenese na místo, kde poslouží k výrobě energie. Tímto místem jsou mitochondrie (malé buněčné organely – jsou jako areál elektrárny ohraničený zdí někde uprostřed města, které vznikající energii potřebuje). Mitochondrie jsou důležité, protože jsou jakýmsi zrcadlem kvality buněk a jejich stáří. A tím i odrazem naší vitality, životaschopnosti a fyzického stavu. Abyste mitochondrie udrželi dlouho kvalitní, vyplatí se kombinovat různé druhy cvičení – trénink s vysokou intenzitou, kruhový trénink, běh, plavání, chůzi a další. Významnou roli při obnově mitochondrií hraje právě laktát v pravidelných pulzech, které odpovídají například náročnějšímu tréninku a následné regeneraci. Stav našich mitochondrií souvisí i s množstvím oxidačního stresu, který při běžné činnosti produkují – čím jsou tyto buněčné elektrárny v horším stavu, tím více generují reaktivních forem kyslíku, které poškozují lipidy, proteiny i DNA a způsobují v tom nejhorším případě právě nádorová onemocnění.

Aerobní aktivita a střídání lehkých a těžkých tréninků se vyplatí, neboť si zlepšíte kondici a při zapojení dýchání si vylepšíte i mitochondriální funkce. Pokud to budete dělat pravidelně, oddálíte tím vznik řady nemocí a snížíte si produkci nebezpečných radikálů v těle. Zkrátka trénink funguje jako opravářská četa, která vypucuje špínu a bordel z ulic a ještě zlepší infrastrukturu, včetně energetické sítě.


V době svých běžeckých začátků jsem po prvních stovkách naběhaných kilometrů začal trpět bolestmi zad, a tak jsem začal posilovat, abych se utrpení zbavil. Potřeboval jsem zpevnit záda i břicho. Dnes se tomu souhrnně říká „core“, který se posiluje i v józe.

Bolestivé pozice v józe, zvedání činek nebo sprint bych zařadil do anaerobní oblasti – tady obvykle kyslík v tkáni nestačí, nebo se ho tam nedostane dost, a energie se musí vyrobit bez něj, přičemž se spotřebovávají cukry.

Jedinou nevýhodou je, že se zde nespalují zdaleka tak efektivně tuky, takže tolik nezhubnete. Tento druh cvičení však generuje hodně laktátu, který, jak už zaznělo, může pomoct při opravě mitochondriální sítě, byť uvnitř té přímo nevzniká. Pro celkové zdraví však posilování považuji jen za jakýsi doplněk a ony aerobní aktivity za základ.


Když jsem na Bali vstával téměř každé ráno na jógu, pokaždé jsem se děsil toho, co mě čeká – obvykle jsem se příšerně potil, funěl jsem, neuměl jsem jednotlivé pozice prodýchat a uvědomil jsem si, jak málo jsem protažený. Zároveň mi došlo, že to vlastně vůbec není trapný babský sport, ale že se jedná o dokonale promyšlený, komplexní systém, který v uceleném pohledu zastává jakousi šedou zónu mezi aerobní a anaerobní hranicí. Obdivuji lidi, kteří ásany zvládají, pro které střecha na tři nádechy a výdechy znamená dlouhé setrvání v této pro mě krkolomné poloze. Kdo se pustí do jógy, zpevní si střed, při obrácených cvicích si dokonale prověří zdraví a pokud nebude vyhledávat jen pohodovou jin jógu, určitě se dostane do formy, přestože možná nezaběhne maraton. Přesto si myslím, že kombinace jógy a například běhu nikomu neuškodí, právě naopak – aerobní i anaerobní prvky by měli být v celkovém obraze našeho cvičení propojené jako například jin-jang. Neměli bychom se stát otroky jednoho pohybu, člověk je předprogramován k všestrannosti a organismus už od malička čeká, že s tím bude pracovat. I vrcholoví atleti jsou při svých trénincích vedeni ke všem disciplínám, přestože nejvíce trénují tu, která jim jde. Člověk se totiž dokáže adaptovat ne ledacos. Nepotřebuje vytopenou tělocvičnu a pytel hranolků, aby byl šťastný.Měli bychom se tedy sami k sobě chovat zodpovědně, protože život máme jen jeden, ale měli bychom si ho užít. Lékařství a medicína nám ukazují, čeho bychom se měli vyvarovat a štítit, ovšem málokdy apelují na lidi skrze správnou prevenci. Uveřejňují děsivé statistiky incidence té či oné zákeřné nemoci, což je správné, avšak pro běžného člověka nesrozumitelné. Zapomeňme tedy na chvíli na starosti, všednost a pití piva u grilu a pokusme se prostě jen vyběhnout, abychom se někdy v budoucnosti nestali dalším případem nějaké statistiky.14 zobrazení
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now